Rozliczenie podatku Niemiec2018-08-21T18:10:33+02:00

Rozliczenie podatku z Niemiec

Stosownie do niemieckich przepisów podatkowych i polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatki od płac pracowników polskich zatrudnionych w Niemczech należy płacić w Niemczech. W efekcie tego, dochody polskich pracowników podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami niemieckimi i mogą oni składać w tym kraju roczne zeznanie podatkowe.
W przypadku rozliczenia podatkowego obowiązuje w Niemczech ogólna zasada, iż każdy, kto w przeciągu danego roku zarobi więcej niż 8.820,00 euro na osobę (w przypadku kawalera/panny) lub 17.640,00 euro na małżeństwo (za rok 2017), jest zobowiązany
do wypełnienia deklaracji podatkowej. Rozliczenie podatkowe powinno być złożone w urzędzie skarbowym w Niemczech najpóźniej do 31 maja każdego kolejnego roku występującego po roku rozliczeniowym.
W niektórych przypadkach opłacalne może być dobrowolne oddanie rozliczenia podatkowego. Zachęcają do tego wysoka kwota dochodu wolnego od podatku oraz przysługujące w rozliczeniu rocznym dodatkowe odliczenia od dochodu, między innymi z tytułu posiadania dzieci, prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, przejazdów do kraju itp. To w efekcie rozliczenia rocznego okazuje się, że zaliczki potrącone z wypłaty pracownika przekraczają podatek należny i nadpłata może zostać zwrócona pracownikowi.

Z niemieckim Urzędem Skarbowym można rozliczyć się do 4 lat wstecz, czyli w 2018 roku można jeszcze rozliczyć 2014 rok. Najważniejszymi dokumentami wymaganymi do ubiegania się o zwrot podatku jest karta podatkowa – Lohnsteuerkarte, Lohnsteuerbescheinigung wydawana przez pracodawcę oraz oryginał zaświadczenia EU/EWR podbity przez Urząd Skarbowy w Polsce.
Przeciętny czas oczekiwania na wydanie decyzji wynosi 3-6 miesięcy. Zdarzają się przypadki, że decyzje wydawane są szybciej, ale zależy to od Urzędu Skarbowego. Urzędnicy niemieckich Urzędów Skarbowych rozpatrują deklaracje podatkowe zaczynając od tych, które dotarły najwcześniej. Deklaracje wysłane drogą elektroniczną są rozpatrywane priorytetowo.

Czy potrzebujesz również porady prawnej?

Wyślij do Nas wiadomość z zapytaniem. Znajdziemy dla Ciebie satysfakcjonujące rozwiązanie Twojego problemu powiększając rzeszę zadowolonych klientów MVP CONSULT.

[recaptcha id:foo class:col-md-6]

Wysyłając formularz kontaktowy zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

lub zadzwoń +48 728 405 425

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zobacz więcej w naszej polityce prywatności. Ok