Kindergeld2018-08-21T18:14:34+02:00

Kindergeld

Kindergeld jest niemieckim zasiłkiem rodzinnym wypłacanym co miesiąc na każde dziecko.
W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej przysługuje on również obywatelom polskim pracującym sezonowo lub na stałe w Niemczech, oddelegowanym do pracy w Niemczech, prowadzącym w Niemczech działalność gospodarczą bądź po prostu zameldowanym i przebywającym na terenie Niemiec.
Wnioski o Kindergeld należy składać osobiście lub przez pełnomocnika, np. doradcę podatkowego drogą pocztową we właściwej ze względu na zamieszkanie Kasie Świadczeń Rodzinnych – Familienkasse.
Od 2010 roku o niemieckie świadczenia na dzieci mogą starać się także matki samotnie wychowujące dzieci w Polsce, jeśli ojciec dzieci mieszka i pracuje na terenie Niemiec. Zasiłek na dzieci przyznawany jest przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych także na dzieci mieszkające w Polsce, do ukończenia 25 roku życia, jeśli nadal uczęszczają do szkoły lub studiują. Kindergeld można otrzymywać także na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka.

W 2018 r. kwoty świadczenia kształtują się następująco:

  • 194 euro na pierwsze i drugie dziecko
  • 200 euro na trzecie dziecko
  • 225 euro na każde kolejne dziecko.

Od 1 stycznia 2018 r. Kindergeld jest wypłacany wstecz tylko za okres obejmujący 6 miesięcy kalendarzowych przed złożeniem wniosku. Wcześniej rodzice w Niemczech oraz Polacy pracujący w Niemczech otrzymywali zasiłek za okres do 4 lat wstecz.
Decyzja o przyznaniu zasiłku wydawana jest zazwyczaj w terminie od 2 do 6 miesięcy. Czas ten zależy od kilku czynników: od tego, czy wnioskodawca złożył kompletne dokumenty; od jakości porozumienia Familienkasse z polskimi urzędami; od tego, jak szybko klient reaguje na zapytania niemieckiego urzędu.

Czy potrzebujesz również porady prawnej?

Wyślij do Nas wiadomość z zapytaniem. Znajdziemy dla Ciebie satysfakcjonujące rozwiązanie Twojego problemu powiększając rzeszę zadowolonych klientów MVP CONSULT.

[recaptcha id:foo class:col-md-6]

Wysyłając formularz kontaktowy zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

lub zadzwoń +48 728 405 425

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zobacz więcej w naszej polityce prywatności. Ok